Történelem röviden: Kecskemét és környéke már i.e. 3000 évvel lakott volt. 1368-ban városként említi Nagy Lajos király egyik oklevele. Az itt élő embereket soha nem védte vár, ill. más erődítmény. Mocsarak, szikes tavak, morotvák, és a tájra jellemző homokdűnék alkották természetes védelmét. A 150 éves török hódoltság alatt kivételezett jogi helyzete megkímélte az állandó zaklatásoktól, ugyanis szultáni kincstár birtok lett.

1710: Habsburg kézre kerül.

1848. szeptember 25. : a régi vásártéren mondja el Kossuth Lajos híres hadba hívó beszédét.

1870: Kecskemét megkapja a Törvényhatósági jogú város címet.

1911. július 8.: a 20. század második legnagyobb magyarországi földrengése rázza meg a várost.

1950: megalakul Bács-Kiskun megye, Kecskemét megyeszékhely lesz.

Itt született Katona József, Kodály Zoltán, de Jókai Mór, Petőfi Sándor és Móricz Zsigmond is megfordult a „hírös városban, Kecsköméten”.



1. Kirándulásunkat a vasútállomáson kezdjük. A többször átalakított főépületben született neves zeneszerzőnk, akinek emlékét az épületen elhelyezett tábla őrzi. Ki ő?

Kodály Zoltán

Erkel Ferenc

Liszt Ferenc


2. A város központja felé tartva áthaladunk a Katona József emlékparkon, ahol a város nagyjainak mellszobrát láthatjuk. Visel-e nyakkendőt Horváth Döme?

csokornyakkendőt

igen

nem


3. A Katona József Múzeum mögötti sétányon át a park déli sarka felé tartunk, majd a Rákóczi úton közelítjük meg a városközpontot. Első látványosság a perzsakupolás Tudomány és Technika Háza, mely egykor zsidó istentisztelet helyszínéül szolgált. Mi a zsidó gyülekezet házának neve?

zsinagóga

szentély

kápolna


4. Vele szemben a Rákóczi út másik oldalán áll egyik népszerű dalunk címadója, a Cifrapalota. Az épület eredetileg kereskedelmi kaszinónak épült 1902-ben szecessziós stílusban. Milyen színű az ablaka?

vörös

kék

zöld


5. A szemközti parkban található az 1956-os emlékmű. Ezen a helyen 1975-től egy Kodály-emlékhely volt, amelyet a vandál szemetelők miatt le kellett bontani. Később Melocco Miklós bronzból készült alakjai álltak, ezeket azonban 2000-ben ellopták. Mi olvasható az alig 2m magas pilléreken?

forradalom kiemelkedő alakjainak neve

forradalom indulásának helyszínei

forradalom napjainak dátuma


6. Ettől balra láthatjuk a hajdani református főgimnázium és jogakadémia épületét. Jellegzetessége a magas gerincre épült Huszártornya. Kinek a tervei alapján készült?

Lechner Ödön és Pártos Gyula

Mende Valér és Dombi Lajos

Schickedanz Albert és Freund Vilmos


7. A város központi terein megtalálható szinte az összes felekezet temploma. A romantikus stílusban épült evangélikus templom udvarán állt egykor az egyház iskolája, ahol neves költőnk sajátította el a betűvetést. Ki ő?

Arany János

Petőfi Sándor

Kosztolányi Dezső


8. Az Emlék/tár/téren, 12 oszlopon a város történetének, teremtő kultúrájának lenyomatait láthatjuk. Egyik kerámián olvasható a város jelmondata:

Sem magasság, sem mélység nem rettent

Az elme önmagában képes a Poklot Mennyé, a Mennyet Pokollá változtatni

Mint a város, amelynek csupa rés a kőfala, olyan az ember, akinek nincs önuralma


9. A Kossuth tér közepén találjuk Kecskemét testvérvárosainak, ill. egyéb ismert városok távolságát. Melyik a legtávolabbi partnervárosa?

Nahariya

Aomori

Coventry


10. A Széchenyi téren áll a Nagytemplom, tornya 73 méteres magasságával a város legmagasabb építménye. Homlokzatpilléreiben mely két szent szobra látható?

Szt. Péter és Szt. Pál

Szt. József és Szt. Imre

Szt. István és Szt. László


11. Utunkat a Városháza felé folytatva a tér makettjét találjuk. Milyen írással írtak a makettre?

ékírás

rovásírás

vakírás


12. A városi tanács 1890-ben tervpályázatot hirdetett egy új épület megalkotására. Az első díjat Lechner Ödön és Pártos Gyula terveinek ítélte oda, akik sem magasság, sem mélység nem rettent jeligével pályáztak. A szecessziós stílusban épült Városháza homlokzatát díszítő harangjáték, óránként Kodály Háry-szvitjének dallamát játsza. Az előtte húzódó parksávban Kecskemét híres szülöttjének emlékköve található. Ki ő?

Petőfi Sándor

Katona József

Móricz Zsigmond


13. A városházával szemben láthatjuk Kossuth Lajos szobrát. Talapzatán a francia forradalom jelszavai olvashatók:

Szabadság, Egyenlőség, Testvériség

Haza, Család , Szeretet

Függetlenség, Szabadság


14. Kossuth tér 5 sz. alatt találjuk a város legrégibb építési emlékét a Szt. Miklós templomot (Barátok temploma). Honnan az utóbbi elnevezés?

Szentháromságról

Ferences szerzetesekről

a templomot építő baráti társaságról


15. Az egyház melletti romkerten átsétálva a Kéttemplom-közön a Művészek kútjához jutunk, melyen neves művészek arcképét és alkotásaikat láthatjuk. Melyik művész szerepel kétszer?

Csontváry

Michelangelo

Donatello


16. A Kéttemplom-köz végén jobbra haladva a Katona József téren találjuk a Katona József színházat. Az eklektikus stílusú épület főhomlokzatán két ablakfülkében látható Kisfaludy Károly, illetve Katona József drámaírók portréja. Mi Katona József legismertebb alkotása?

János vitéz

Bánk bán

Himnusz


17. A színház előtt látható Szentháromság szobrot, az 1739-40. évi pestis mementójából emelték. Összesen 13 szent szobrát foglalja magában. Kik alkotják a szentháromságot (Sancta Trinitas)?

Sándor, József, Benedek

Szt.István, Szt. László és Szt. Imre

Atya, Fiú, Szentlélek


18. Visszafelé haladva a Kéttemplom-köz utcával szemben találjuk a Vadaspark irányát és távolságát mutató táblát. Hány méterre van a park?

2300

1200

3200


Innen látványosságokban szegényebb környezetben közelíthetjük meg a Vadasparkot, azonban az ottani páratlan élményekért érdemes megtenni az utat, gyalog vagy egyéb közlekedési eszközzel.


Források:

Czellár Katalin - Dr. Somorjai Ferenc: Magyarország, Kecskemét 513-523. p. ISBN 963 243 7616

Hivatkozások:

https://kecskemet.hu/?r=316&l= (hozzáférés ideje 2013-09-17)

https://hu.wikipedia.org/wiki/Kecskem%C3%A9t  (hozzáférés ideje 2013-09-17)